top of page
Lider w serwisie okien i drzwi w Polsce

Lider  w serwisie okien i drzwi w Polsce

Proces Produkcji Szyb i Pakietów Szybowych

Proces Produkcji Szyb i Pakietów Szybowych


Produkcja szyb i pakietów szybowych to skomplikowany proces technologiczny, który wymaga precyzji i zaawansowanej technologii. W artykule przybliżymy, z czego są zbudowane szyby, jak wygląda ich produkcja oraz jakie są etapy tworzenia pakietów szybowych.Budowa pakietu szybowego
Budowa pakietu szybowego


Z czego są zbudowane szyby?


Szyby są zbudowane głównie ze szkła, które jest materiałem amorficznym o strukturze niekrystalicznej. W skład szkła wchodzą głównie tlenki krzemu (SiO2), które nadają mu przezroczystość i wytrzymałość. Do produkcji szyb stosuje się również inne składniki, takie jak:


Tlenek sodu (Na2O) - poprawia właściwości chemiczne szkła.

Tlenek wapnia (CaO) - zwiększa odporność na działanie czynników atmosferycznych.

Tlenki magnezu i glinu (MgO, Al2O3) - poprawiają wytrzymałość mechaniczną szkła.


Proces produkcji szyb


1. Przygotowanie surowców: Surowce do produkcji szkła są dokładnie mieszane i homogenizowane. Mieszanka składa się głównie z piasku kwarcowego, sody, wapienia oraz dodatków stabilizujących.

2. Topienie: Mieszanka surowców jest poddawana procesowi topienia w piecu szklarskim w temperaturze około 1500°C. W wyniku topienia powstaje płynne szkło.

3. Formowanie: Płynne szkło jest formowane w arkusze szkła metodą float. Polega to na wylewaniu szkła na powierzchnię roztopionego metalu (najczęściej cyny), co pozwala uzyskać idealnie płaskie i jednolite tafle szkła.

4. Hartowanie: Tafle szkła mogą być hartowane, czyli poddawane szybkiemu chłodzeniu. Hartowanie zwiększa wytrzymałość mechaniczną i termiczną szkła.

5. Cięcie i obróbka: Gotowe arkusze szkła są cięte na odpowiednie wymiary i poddawane dalszej obróbce, takiej jak szlifowanie krawędzi, wiercenie otworów czy nanoszenie powłok.


Budowa pakietów szybowych


Pakiety szybowe, znane również jako szyby zespolone, składają się z dwóch lub więcej tafli szkła oddzielonych ramką dystansową. Przestrzeń między szybami jest wypełniona gazem szlachetnym (najczęściej argonem), co zwiększa izolacyjność termiczną i akustyczną pakietu.


1. Ramka dystansowa: Wykonana z materiałów o niskiej przewodności cieplnej, takich jak stal nierdzewna lub tworzywa sztuczne. Ramka jest wypełniona materiałem absorbującym wilgoć, aby zapobiec kondensacji pary wodnej wewnątrz pakietu.

2. Uszczelnienie: Ramka dystansowa jest hermetycznie zamykana przy użyciu mas uszczelniających, takich jak butyl, polisulfid lub silikon. Uszczelnienie zapewnia szczelność pakietu i chroni przed przenikaniem wilgoci.

3. Szkło: Tafle szkła mogą być dodatkowo pokryte powłokami niskoemisyjnymi (Low-E), które odbijają promieniowanie cieplne, zwiększając izolacyjność cieplną pakietu szybowego.


Zastosowanie pakietów szybowych


Pakiety szybowe znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, szczególnie w oknach i fasadach budynków. Dzięki doskonałym właściwościom izolacyjnym pomagają w utrzymaniu odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń, redukując straty ciepła zimą i przegrzewanie latem. Pakiety szybowe poprawiają również izolację akustyczną, co jest szczególnie istotne w budynkach położonych w hałaśliwych miejscach.


Wymiana Szyb - Usługi Sky-Soft Polska


Jeśli Twoje okna wymagają wymiany szyb lub pakietów szybowych, skontaktuj się z nami! Oferujemy kompleksowe usługi w zakresie wymiany szyb na terenie największych miast Polski:Sky-Soft Polska sp. z o.o.


Telefon: +48 505 912 001

Strona internetowa: www.sky-soft-polska.com


Zapewniamy najwyższą jakość usług i pełne zadowolenie klientów! Skontaktuj się z nami, aby umówić się na wizytę i skorzystać z naszych profesjonalnych usług serwisowych.

4 wyświetlenia

Comentarios


Opisz na swój problem

Wypełnij formularz lub zadzwoń, aby umówić się na darmową konsultację telefoniczną

Obszar działania:

Cała Polska

ul. Okrętowa 70a
01-309 Warszawa

bottom of page